مدرسه شما

  • TheAmix
  • سه شنبه 30 شهريور 1400
  • , ,
  • 157 بازدید
  • 0 نظر

انشا درباره ضرب المثل شاهنامه آخرش خوش است صفحه 122 پایه دهم

با سلام خدمت عزیزان مدرسه شما

ضرب المثل نویسی صرفا پایه ای برای ذهنیت باز است

و گسترش آن جهت بازی با ذهن است پس حتما خودتان انجام دهید

-----

موضوع ضرب المثل:

شاهنامه ، آخرش خوش است.
-----

این ضرب المثل در صفحه 122 کتاب نگارش قرار دارد

متن گسترده شده

 

مقدمه:

ابولقاسم فردوسی طوسی حماسه سرا و شاعر بزرگ ایرانی در سال ۳۲۹ هجری قمری در روستایی در نزدیکی شهر طوس به دنیا آمد. طول عمر فردوسی را نزدیک به ۸۰ سال دانسته اند، که اکنون حدود هزار سال از تاریخ درگذشت وی می گذرد.وی یکی از بزرگترین شاعران ایرانی بود با نزدیک به 50 هزار بیت

بدنه:

گاهی اشک گاهی خنده گاهی غم گاهی شادی در اواخر کتاب شاهنامه داستان به آنجا می رسد که اعراب به ایران حمله کرده و به ایران حکومت کرده و اسلام را با ایران آشنا کردند و از همین جهت به جای زبان فارسی، زبان عربی در میان مردم رواج پیدا کرد. اما ابوالقاسم فردوسی که یکی از دهقان های آن زمان بود.از سر عشق و علاقه ایی که به زبان فارسی و همگانی کردن آن داشت تلاش کرد و همچون آتشی که در زیر خاکستر پنهان شده است را شعله ور کرد. او سال های عدیدی را برای نوشتن و ویراستاری این کتاب صرف کرد  تا در نهایت باری دیگر زبان اصلی ایران فارسی شناخته شد و فردوسی در این عمل بی تاثیر نبود.

شاید پایان شاهنامه جنگ و خونریزی بود اما اسلام وارد شد به ایرانی که تمدنش هزار ساله بود. از این رو آن را خوش خطاب می کنند. شاید در تلاطم سختی ها و دنباله روی جنگ و خونریزی صلحی شیرین و پایانی خوش در انتظار باشد.کافی است صبر و استقامت نشان داده و در انتظار آن تلاش کنیم.

نتیجه:
از کجا میدانیم که پایانش خوش است ؟ صبر می خواهد آنوقت در می یابیم که آیا پایانش خوش است یا خیر! شما چه فکر می کنید؟ پایان شاهنامه را خوش می دانید یا خیر؟

 

مثل نویسی صفحه 122 پایه دهم

بازنویسی ضرب المثل شاهنامه آخرش خوشه پایه دهم

همچنین بخوانید...!

مجموعه کامل نمونه سوالات درس به درس جغرافیا پایه دهم

دیدگاه ارسال شده است

نمایش / مخفی کردن دیدگاه ها